Past Winners

The Winners of the 2018 Grand North American are:

EricProvencher-Championship

Championship (any age)

1st - Eric Provencher – Oshawa, ON
2nd - Alex Kusturok – St. Paul, AB
3rd - Ethan Harty – Strome, AB
4th - Lia Gronberg – Mission, BC
5th - Kai Gronberg – Abbotsford, BC

AlexKusturok-AlbertaOpen

Alberta Open (any age)

1st - Alex Kusturok – St. Paul, AB
2nd - Laurie Maetche – Lacombe, AB
3rd - Caleb Hunt – Edmonton, AB
4th - Laura Wallbank – Sturgeon County, AB
5th - Jarred Albright – Calgary, AB

TroyGates-AdvancedIntermediate

Advanced Intermediate (19 - 54)

1st - Troy Gates – Sturgeon County, AB
2nd - Laurie Maetche – Lacombe, AB
3rd - Bill Cameron – West Brookfield, VT USA
4th - Jackson Corry – Red Deer, AB
5th - Claire Lecocq – Calgary, AB

BenGaudreault-Intermediate

Intermediate (19 - 54)

1st - Ben Gaudreault – Leduc, AB
2nd - Jeff Miller - Woodstock, ON
3rd - Maryann Borch – Leduc County, AB

BarbHaney-Senior

Senior (55 - 69)

1st - Barb Haney – High River, AB
2nd - Frank Grell – Edmonton, AB
3rd - Charlie Gargus – Mundare, AB
4th - Leonard Swanson – Edmonton, AB

BrianGranger-Golden

Golden (70 and over)

1st - Brian Granger – Nesbitt, MB
2nd - John Kusick – Two Hills, AB
3rd - Mike Sabrowsky – Sherwood Park, AB
4th - Sterling Cuthbert – Redwater, AB
5th - Tom Gargus – Edmonton, AB

SamuelCorry-Youth

Youth (15 - 18)

1st - Samuel Corry – Red Deer, AB
2nd - Laura Wallbank – Sturgeon County, AB
3rd - Rigel Borch – Leduc County, AB
4th - Matthew Salsbury – Lacombe, AB

CalebHunt-Junior

Junior (10 - 14)

1st - Caleb Hunt, Edmonton, AB
2nd - Shade Celina Clark – Vegreville, AB
3rd - Morgan Koncur – Ardrossan, AB
4th - Zachary Willier – Edmonton, AB
5th - Haley Koncur – Ardrossan, AB

TroyGates&LauraWallbank-TwinIntermediate

Twin Harmony Intermediate

1st - Laura Wallbank and Troy Gates – Sturgeon County, AB
2nd - Samuel Corry and Jackson Corry – Red Deer, AB
3rd - Lia Gronberg and Kai Gronberg – Mission, BC and Abbotsford, BC

CharlieGargusandBarb Haney-Twin Senior

Twin Harmony Senior (55 & over)

1st - Charlie Gargus and Barb Haney – Mundare, AB and High River, AB
2nd - Sterling Cuthbert and Bob Cybulski – Redwater, AB and Calgary, AB

The Winners of the 2017 Grand North American are:

Championship (any age)

1st - James Steele, Saskatoon, SK
2nd - Raymond Knorr, Regina, SK
3rd - Alex Kusturok, Winnipeg, MB
4th - Kai Gronberg, Mission, BC
5th - Ethan Harty, Strome, AB
6th - Lia Gronberg, Mission, BC

Alberta Open (any age)

1st - Benjamin Christiani, Edmonton, AB
2nd - Caleb Hunt, Edmonton, AB
3rd - Rigel Borch, Leduc County, AB
4th - Brendan Chartrand, Fort McMurray, AB
5th - Jackson Corry, Red Deer, AB

Advanced Intermediate (19 - 54)

1st - Laurie Maetche, Lacombe, AB
2nd - Troy Gates, Sturgeon County, AB
3rd - Benjamin Knorr, Regina, SK

Intermediate (19 - 54)

1st - Randy Sawatzky, Calgary, AB
2nd - Charlotte Poulsom, Calgary, AB
3rd - Marcia Korba, Edmonton, AB

Senior (55 - 69)

1st - Barb Haney, High River, AB
2nd - Charlie Gargus, Mundare, AB
3rd - Don Lecky, Edmonton, AB
4th - Bruce Scade, Sherwood Park, AB
5th - Stan Champagne, Edmonton, AB

Golden (70 and over)

1st - Alfred Gauthier, Spruce Grove, AB
2nd - Sterling Cuthbert, Redwater, AB
3rd - Al Procyshyn, Revelstoke, BC
4th - John Kusick, Two Hills, AB
5th - Tom Gargus, Edmonton, AB

Youth (15 - 18)

1st - Colten Bear, Edmonton, AB
2nd - Samuel Corry, Red Deer, AB
3rd - Jackson Corry, Red Deer, AB
4th - Laura Wallbank, Sturgeon County, AB
5th - Matthew Salsbury, Lacombe, AB

Junior (10 - 14)

1st - Caleb Hunt, Edmonton, AB
2nd - Rigel Borch, Leduc County, AB
3rd - Shade Clark, Vegreville, AB
4th - Linnea Riemann, Edmonton, AB
5th - Haley Koncur, Ardrossan, AB

Junior/Junior (9 and under)

1st - Morgan Koncur, Ardrossan, AB
2nd - Teresa Corrigan, Fort Saskatchewan, AB
3rd - Tristan Li, Edmonton, AB

Traditional (any age)

1st - Alex Kusturok, Winnipeg, MB
2nd - Michael Burnyeat, Vancouver, BC
3rd - Colten Bear, Edmonton, AB

Twin Harmony Junior (18 and under)

1st - Matthew Salsbury / Rigel Borch, Lacombe, AB / Leduc County, AB

Twin Harmony Intermediate (19 - 54)

1st - James Steele / Kai Gronberg, Saskatoon, SK / Mission, BC
2nd - Ethan Harty / Benjamin Christiani, Strome, AB / Edmonton, AB
3rd - Jane Cory / Lia Gronberg, St. Norbert, MB / Mission, BC

Twin Harmony Senior (55 and over)

1st - Charlie Gargus / Barb Haney, Mundare, AB / High River, AB
2nd - Sterling Cuthbert / Al Procyshyn, Redwater, AB / Revelstoke, BC

Copyright © 2019 by Wild Rose Old Tyme Fiddlers Association. All rights reserved. All other trademarks are the sole property of their respective owners. View Our Privacy Policy.
Website by Rebel Soul Creative